SS | destek@abanozmedya.com | Trabzonloading

Silikon alırken nelere dikkat etmelisiniz? Silikon nasıl çekilir?

2022-02-25

Yapı kimyasallarında lokomotif madde görevini üstlenen silikonlar profesyonellerin olduğu kadar, evlerde de yardımımıza yetişen olmazsa olmaz çözüm ortaklarımızdandır. Lavaboda, banyoda, camlarda, duvarlarda, iki madde arasında, hareketli aksamlar arasında, ev eşyalarını süslemede, evde yapabileceğimiz yaratıcı uygulamalarda, hobi amaçlı olarak, akvaryumlarda, tamirat ve tadilat işlerinde, ahşaplar arasında, cam ve vitrifiye yüzeylerde, kısaca hemen her türlü alanda kullanabileceğimiz silikonları uygularken birtakım püf noktalarına dikkat etmeliyiz.

Öncelikle silikonları kullanacağımız alanı iyi tanımalı ve kullanacağımız silikon türünü ona göre seçmeliyiz. Silikonların akvaryum silikonu, ayna silikonu, genel amaçlı silikon, cam sızdırmazlık silikonu, yapı inşaat ve dış cephe silikonu ile mum silikon gibi daha birçok türü vardır. Silikon çeşitlerini seçmeden önce uygulama alanımızı iyi tanımak doğru silikonu seçmek bu işin püf noktasıdır.

Örneğin evde yapabileceğimiz süsleme işlerinde, 'kendin yap' çözümlerinde ve hobi amaçlı olarak mum silikon kullanmanızı öneririz. Silikon tabancası ile kullandığınız mum silikonla günümüzde birçok süs eşyası ve 'kendin yap' fikirleri geliştirilmiştir.

Eğer dayanıklı ve büyük bir akvaryum yapma fikriniz varsa bunun için de akvaryum silikonu kullanmanızı öneririz. Çok ağır cam parçaları yapıştırmak ve sonrasında bu cam parçalarından su sızdırmamak üzerine tasarlanmış olan akvaryum silikonları ayrıca akvaryum içindeki canlılara da zarar vermeyecek şekilde üretilmiştir. Akvaryum silikonuyla ayrıca teraryum da yapmanız mümkün.

Eğer şömine, fırın gibi yüksek sıcaklığa maruz kalan yerlerde silikon kullanmamız gerekiyorsa bunun için ise RTV silikon ürünü sizin için ideal bir çözüm olacaktır. 350 dereceye kadar yüksek sıcaklıklarda izolasyon malzemesi olarak kullanılabilen RTV silikon ayrıca -40'a kadar düşük sıcaklıklarda ve 350 dereceye kadar yüksek sıcaklıklarda esnekliğini korur.

Silikonlara en çok ihtiyaç duyduğumuz alanlardan biri de şüphesiz ki banyolar ve duşakabinlerdir. Duşakabinlere özel olarak üretilen duşakabin silikonunu tabancayla kolayca uygulamak mümkündür. Cam ve duvar arasındaki bağlantıyı sağlayan duşakabin silikonu ayrıca su sızdırmazlık ürünü olarak da kullanılıyor.

Silikonu ayrıca mutfak veya banyo aksesuarlarınızın duvara yapıştırılması için de kullanabilirsiniz. Örneğin havlu veya peçetelerinizi asacağınız metal araçların duvara yapıştırılması için silikon kullanmak ideal bir fikir olabilir. Aynalarınızı duvara nasıl yapıştıracağınızı düşünüyorsanız aynalar için özel olarak üretilen ayna silikonu sizin için kurtarıcı bir ürün olacaktır. Ayna silikonunu uygularken dikkat etmeniz gereken püf noktası ise silikonu X şeklinde uygulamak yerine 5’er santim aralıklarla şeritler halinde ayna boyunca sıkmanız gerektiğidir. Ayna silikonunu çektikten sonra duvara yapıştırıp, aynayı bantlar yardımıyla 24 saat sabitlemeniz gerekir. 24 saatin ardından ve silikon kuruduktan sonra bantları çıkarabilirsiniz. Ayna silikonları da diğer silikonlar gibi oldukça güçlü yapıştırıcılardır.

Silikon nasıl çekilir? Silikon çekerken nelere dikkat etmek gerekir?

Kullanacağınız alan için ideal silikon çeşidini seçtikten sonra bu mucizevi maddeyi kullanırken de birtakım kurallara dikkat etmeniz gerekir. Öncelikle silikonu çekeceğiniz alan kuru, nemsiz ve temiz olmalıdır. Kullanacağınız alanda daha önceki uygulamalardan kalan silikon kalıntılarını temizlemeniz gerekir. Daha sonra uygulama yapacağınız alanların her iki tarafına maskeleme bantları çekmeniz gerekir. Silikon tabancasına yerleştirdiğiniz silikonunuzu uyguladıktan sonra silikonun düzgünce ve dengeli dağılmasına dikkat etmeniz gerekir. Gerekirse düzenli ve dengeli dağılması için elinizle de müdahalede bulunabilirsiniz. Silikonu uyguladıktan sonra kurumaya bırakmalı ve kuruduktan sonra maskeleme bantlarını çıkarmalısınız. Eğer hobi amaçlı olarak mum silikon kullanıyorsanız silikonun elinizle temas etmemesine özen göstermelisiniz. Silikon tabancasıyla sıcak olarak kullanılan mum silikonu uygulama esnasında elinizi yakabilir.