SS | destek@abanozmedya.com | Trabzonloading

Deniz Tutkalı Nerelerde ve Nasıl Kullanılır, Nasıl Temizlenir?

2021-06-16

Yapı kimyasalları sektöründe dünya markası olanSoma Kimya’nın profesyoneller tarafından en çok tercih edilen ürünlerinden biri olan Somafix Pur Adhesive S605 ürünü yani deniz tutkalı, kullanım alanları, kullanım kolaylığı ve işlevselliği açısından günümüzün en popüler yapı kimyasallarından biri olmuştur.

Poliüretan bazlı sıvı yapıştırıcı yapı kimyasalları sınıfına giren deniz tutkalı, suya, deniz suyuna, neme ve birçok kimyasal malzemeye dayanıklıdır ve oldukça güçlü yapıştırma özelliğine sahiptir. Kuruduktan sonra suda çözünmeyen deniz tutkalı bu özelliği nedeniyle denizcilik endüstrisinde, yat ve teknelerin tamirat işlerinde popüler bir yardımcı ürün haline gelmiştir. Kuruduktan sonra darbelere karşı dayanıklı olan deniz tutkalı ayrıca ahşap yüzeyler için ideal bir güçlü yapıştırıcıdır. Havadaki sıcaklık ve nem oranıyla doğru orantılı olarak kuruyan deniz tutkalı Soma Kimya tarafından kahverengi ve şeffaf renk seçeneğiyle yapı profesyonellerine sunulmaktadır. Deniz tutkalı, eğer hava çok soğuk değilse 30 dakika gibi kısa bir sürede kürleşir. Deniz tutkalının daha güçlü yapıştırması için ahşap yüzeylerden birinin gözenekli olması gerekir, gözenekler emicilik sağlar ve yapışma gücü çoğalır. Ayrıca uyguladığınız alanı makul derecede ısıtırsanız kuruma süresi hızlanır. Deniz tutkalı viskozite özelliğiyle akışkanlığa karşı direnç oluşturur, kullanım kolaylığı sağlar.

Deniz tutkalı nerelerde kullanılır?

Tekne imalatlarında ve tamiratlarında yaygın olarak kullanıldığı için deniz tutkalı adını alan deniz tutkalları ayrıca ahşapların birbirine yapıştırılmasında, ahşapların metallere, plastik, beton ve tuğlalara yapıştırılmasında kullanabilir. Deniz tutkalı ayrıca kabarcıklanma özelliğiyle dolgu malzemesi olarak da kullanılabilir. Profesyonel kullanıcıların sıkça tercih ettiği ürünlerden biri olan deniz tutkalı evlerde de yardımımıza koşan işlevsel bir üründür. Kırılan koltuk iskeletinin tamir edilmesinde, ahşap mobilyaların tamir ve imalatında, pencerelerde, kırılan masa ve sandalyelerimizin onarımında, mutfak ve banyo dolaplarımızın tamirat, tadilat veya imalatlarında deniz tutkalı kullanabiliriz. Deniz tutkalı, sürekli su altında kalacak yerler ve su akışının olduğu yüzeylerde kullanmak için ideal bir yapıştırıcıdır. Deniz tutkalı ayrıca fiyat / performans oranıyla çok tercih edilen ürünlerden biri olmuştur.

Deniz tutkalı nasıl kullanılır?

Deniz tutkalının kullanım şekli oldukça kolaydır. Profesyonel ustaların kolaylıkla uygulayabildiği deniz tutkalını evde de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Deniz tutkalını uygulayacağınız alanı kirden ve tozdan arındırmalısınız. Daha iyi yapışma sağlaması için uygulama alanını hafifçe nemlendirmeniz gerekmektedir. Deniz tutkalını her iki yüzeye ince bir tabaka halinde sürdükten sonra ayrıca yüzeyleri birkaç saat preslerseniz daha iyi yapışma sağlar. Kuruma süresi hava sıcaklığı ile doğru orantılı olan deniz tutkalının 5 santigrat derecenin altındaki sıcaklıkta kullanımı önerilmez. Deniz tutkalını uygularken sürdüğünüz yüzeyleri 20 dakika içinde yapıştırmanız gerekir. Çok güçlü bir yapıştırıcı olan deniz tutkalının tam kuruma süresi bazen bir günü bulabilir. Suda çözünmeyen deniz tutkalı yapıştığında ise yapışan parçaları ayırmak için özel müdahale gerekir. Deniz tutkalını evde veya kapalı alanlarda uygulamanız durumunda ortamı havalandırmanız ve solumamanız gerekir. Deniz tutkalının ideal kullanım sıcaklıkları 5 ile 35 santigrat dereceler arasıdır. Deniz tutkalını depolama sıcaklığı da yine bu seviyede olmalıdır.

Ele, giysilere, duvara ve ahşaba bulaşan deniz tutkalı nasıl çıkarılır?

Deniz tutkalını uygulayacağınız zaman elinize mutlaka eldiven takmalısınız. Eğer eldiven takmıyorsanız elinize önceden nemlendirici veya zeytinyağı sürerseniz, elinize yapışmasının önüne geçebilirsiniz.

Deniz tutkalı çok güçlü bir yapıştırıcı olduğu için kullanırken elinize ve giysilerinize bulaştırmamaya dikkat etmelisiniz. Deniz tutkalı elinize bulaştığı takdirde aseton gibi solvent bir maddeyle çıkarabilirsiniz. Ancak deniz tutkalı kıyafetinize bulaştığında çıkarmakta güçlük çekebilirsiniz. Zaman zaman çareyi kazımakta bulsanız da fayda etmeyebilir. Deniz tutkalı yerlere veya duvarlara bulaştığında ise yaşken tinerle silerseniz çıkar, kuruyunca ise spatulayla kazıyarak lekeyi çıkarabilirsiniz.

Somafix Deniz Tutkalı S605 ürünü hakkında teknik bilgiler için tıklayınız.