SS | destek@abanozmedya.com | Trabzonloading

Akvaryum Silikonu Nedir, Nasıl ve Nerelerde Kullanılır?

2021-06-25

Soma Kimya’nın lokomotif ürünlerinden bir olan Somafix Akvaryum Silikonu S321, adından da anlaşıldığı üzere öncelikli olarak akvaryumda ve cam parçaların montajında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Farklı gramajlarda beyaz, gri, şeffaf ve siyah renkleriyle piyasaya sürülen akvaryum silikonu suya dayanıklı bir yapı kimyasalıdır. Akvaryum silikonunu camlara uygulandıktan 24 saat sonra akvaryumunuz kullanıma hazır hale gelebilir. Akvaryum silikonu ayrıca ağır yük altındaki mekanik alanların izolasyonu için de kullanılır.

Profesyonel kullanıcıların yanı sıra hobi meraklılarının da sıkça kullandığı endüstriyel ürünlerden biri olan akvaryum silikonuyla ilgili en çok merak edilen sorulardan biri ise ‘Akvaryum silikonu balıklara zarar verir mi?’dir. Balıklar ve bitkiler için zararsız olan akvaryum silikonu ayrıca solvent içermez. Kullanım kolaylığı, fiyat/performans oranı, hemen uygulanabilen kurtarıcı ve fonksiyonel bir ürün olması, elastikiyeti, kalitesi, suda yaşayan canlılara zarar vermemesi, UV ışınlarına dayanıklı olması ve yüksek tutuculuk özelliği sayesinde akvaryum silikonu, en popüler montaj malzemelerinden biri olmuştur. Her türlü akvaryum imalatında kolaylıkla kullanılabilir. Çekme yapmaz, çatlamaz ve sızdırmazlık özelliklerine sahip akvaryum silikonu ile imal ettiğiniz bir akvaryumu yıllarca kullanmanız mümkündür.

Akvaryum silikonu nerelerde kullanılır?

Akvaryum silikonunun bir numaralı kullanım alanı akvaryum olmakla birlikte, sızdırmazlık sağlayan bu ürün ayrıca cam ürünlerin birbirine yapışmasında, camla ilgili dekorasyon malzemeleri yapımında, teraryum gibi hobi ürünlerinin yapımında, ayrıca camın, seramiğin olduğu birçok alanda yapıştırma amacıyla kullanılır. Aynaları birbirine yapıştırabilir; akvaryum tamirinde kullanılabilir. Akvaryum silikonuyla ilgili en çok sorulardan biri de ‘Akvaryum silikonu duşakabinde kullanılır mı?’ şeklindedir. Akvaryum silikonunun duşakabinde kullanımı önerilmez. Duşakabinde kullanım için Somafix Duşakabin Silikonu S331 ürünümüzü öneririz.

Akvaryum silikonu nasıl kullanılır?

Akvaryum silikonu havanın nemiyle kuruyan bir macun yapıştırıcıdır. Uygulandıktan sonra uygulama alanlarının birbirine yapışması için bantlarla birbirine tutturup bir süre preslenmesini sağlamanız gerekir. Akvaryum silikonu uygulandıktan 24 saat sonra kullanıma hazır bir üründür. Silikonu ayrıca uygun alanlarda dolgu malzemesi olarak da kullanmanız mümkündür. Somafix’in Akvaryum Silikonu ürünü 280 ml ve 310 ml gramaj çeşitleriyle piyasaya sunulmaktadır. 20 dakikada kabuklaşan özelliğe sahip olan akvaryum silikonu -40 dereceye kadar düşük ve 180 dereceye kadar yüksek sıcaklıklarda esnek yapısını korur. Akvaryum silikonunun 5 ila 40 derece sıcaklıklarında kullanımı önerilir. Ve kullanacağınız yüzey temiz olmalıdır. Akvaryum silikonu uygularken iki tarafa da bant çekmek rahatlık sağlayacaktır. Derz aralarına yapacağınız dolgularda mutlaka eski silikon atıklarını temizlemeniz gerekir. Ayrıca uygulama alanlarında tutunmayı engelleyecek yabancı maddeleri temizlemeniz iyi sonuç almanız için gereklidir. Eğer yapacağınız akvaryumun kapasitesi büyükse cam kenarları metal veya alüminyum çerçevelerle desteklemek gerekir.

Cama bulaşan akvaryum silikonunu yaşken sabunlu su ile temizleyebilirsiniz. Cama bulaşan ve kurumuş silikonu ise jiletle kazıyarak çıkarabilirsiniz.

‘Akvaryum silikonu nasıl kullanılır?’ konulu videomuzu aşağıdan izleyebilirsiniz.