SS | destek@abanozmedya.com | Trabzon loading

Poliüretan Köpük Nedir? Nasıl Kullanılır?

2019-12-20

Poliüretan Köpük Nedir?

Sızdırmazlık sağlamak için geliştirilmiş; tek komponentli, hızlı kürleşen, su, ses ve ısı yalıtımında kullanılan, yüksek kaliteli montaj ve dolgu köpüğüdür. Kapı, pencere kasaları ve benzeri doğramaların sabitlenmesinde, boşlukların doldurulmasında, elektrik tesisatlarında, sıcak ve soğuk su borularının izolasyonunda, boşluk delik ve çatlakların kapatılması gibi birçok alanda kullanılır.

Neden Poliüretan Köpük Kullanmalıyız?

İnsanlık olarak yüzyıllardır tüketim hayatımızın bir parçasıydı ancak son yıllarda tüketim seviyesini ileri boyutlara taşımaya başladık. Ve böylece yaşadığımız gezegenin karşı karşıya kaldığı üç kritik konu meydana geldi. Bunlar; küresel ısınma, enerji tasarrufu ve daha kaliteli yaşam alanlarına duyulan ihtiyaçtır.

Doğamızı korumak için yaşam alanlarımızda nelere dikkat etmeliyiz?

Karbondioksit emisyonlarını ve mevcut yapılarda enerji tüketimini nasıl azaltabiliriz?

Nüfus artışına bağlı olarak artan yerleşim planlarının enerji talebini nasıl sağlarız?

Bu sorunların çözümü için uzun vadede uygulanması gereken belirli düzenlemelere ihtiyaç vardır. Hem sürdürülebilirlik adına hem de gelecek nesillere bırakacağımız yaşam alanlarını koruyabilmek için bazı önlemler almalı ve görev haline getirmeliyiz. Poliüretanlar ile sürdürülebilir enerji tasarrufu sağlayarak bu sorunları en aza indirgeyebiliriz. Çünkü poliüretanlar, gezegenimizin doğal kaynaklarını korumada önemli bir rol oynamaktadır. Poliüretan köpük kullanımı; su, ses ve ısı yalıtımı sağladıkları için enerji tüketimi sağlarken doğal kaynaklarımızı korumaya yardımcı olurlar. Dayanıklı poliüretan kaplamalar, birçok ürünün ömrünün kaplama olmadan elde edilebilecek olanın ötesine uzatılmasını sağlar. Bu açıdan bakıldığında yerleşik alanların yapımında kullanılacak olan malzemelerde poliüretan köpük çeşitlerinin tercih edilmesi birçok açıdan avantaj sağlamaktadır. Normal bir binanın poliüretan köpük ile yalıtılmasında ısı tasarrufu sağlanırken yanmazlık özelliği ile de yangın önlemi alınmaktadır. B1 ve B2 yanmaz sınıfına giren poliüretan köpükler yanmaz ve tutuşmaz özelliği ile birlikte ateşin ilerlemesini de engeller.

Poliüretan Köpükler Nerelerde ve Nasıl Kullanılır?

Poliüretan köpükler; binaların yapımı sırasında kapı, pencere kasaları montajında, boşlukların doldurulmasında, elektrik tesisatlarında, sıcak ve soğuk su borularının izolasyonunda kullanıldığı gibi delik, boşluk ve çatlakların izole edilmesinde de kullanılır.

Somafix Poliüretan köpük çeşitlerinden maksimum verim elde edebilmek için köpük kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken bazı unsurular vardır. Köpük uygulanacak olan alanı toz, kir ve yağ gibi maddelerden arındırmak gerekiyor. Tüpü 30 saniye kadar kuvvetlice çalkaladıktan sonra ters çevirerek tabancaya veya dozaj tetiğine takabilirsiniz. Uygulama yapılacak alanı temizledikten sonra zemini ve sıkılmış köpüğü nemlendirmek ürünün reaksiyonunun hızlanmasını sağlar ve daha verimli sonuç elde edebilirsiniz. Köpük sıkma işlemini yaparken hacminin büyüyeceğini unutmayın ve tasarruflu bir şekilde doldurmaya dikkat edin.

Ürün kullanım videosu için: https://www.youtube.com/watch?v=vfNybiKUCi0&list=PLp9bg5p3-R-qhJ-fyxQrjxP590NPI0CTp&index=4&t=0s

Sonraki kullanımlar için tabanca ve ventil kurumuş köpükten arındırılmalıdır. İstenmeyen yerlere bulaşan köpüğü Somafix Köpük Temizleyicisi ile temizleyebilirsiniz.

Bir sonraki konumuzda istenmeyen yerlere bulaşmış ve kurumuş köpüğü nasıl temizleyebiliriz konusunu inceleyeceğiz, takipte kalın…