Sefa SAKA | sefa.saka@gmail.com | Trabzon loading

Hibrit Nedir? Hibrit Mastiklerin Kullanım Avantajları Nelerdir?

2020-01-31

Hibrit Nedir?

Tek komponentli, yüksek yapışma ve ilk tutunma gücüne sahip bir yapıştırıcı çeşididir. Ağır yapı malzemelerinin sabitlenme ihtiyacı olmadan yapıştırılmasını sağlar. Diğer yapıştırıcı çeşitlerine kıyasla tercih edilmesinin birçok sebebi vardır. Hibrit ürünleri; kokusuz olması ile çevre dostu ürünlerdir. Aynı zamanda su altında kürleşmeye devam edebilir ve yüksek tutunma gücüne sahiptir. Boyanabilir olması kullanım açısından daha elverişlidir. Dayanıklılık ve kullanım avantajlarından dolayı İnşaat alanlarında, ev işlerinde, uçak, otomobil ve gemi yapımında yapıştırıcı ve sızdırmazlık için rahatlıkla kullanılabilir.

Hibrit Mastiklerin Kullanım Avantajları Nelerdir?

Kokusuzdur

Hibrit ürünler kokusuz olmaları ile çevre dostu özellik sergilemektedir.

Tüm malzemelere mükemmel yapışma

Hibrit malzemeler hemen hemen tüm malzemelere mükemmel yapışma sağlar. İnşaat alanı iç ve dış mekanlarında, çatlak ve boşlukların doldurulmasında, ahşap dolap ve merdivenlerde, metal, tahta panel ve plastiklerin birleşim yerlerinde, su altı projelerinde, havuz ve teknelerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Hibrit ürünler ile ıslak ortamlarda veya suyun altında malzemelerin yapışmasını ve sızdırmazlığını kolayca sağlayabilirsiniz.

Solvent içermez

Solvent kelimesi Türkçeye çevrildiğinde ‘çözücü’ anlamına gelir. Hibrit yapışkan dolgu malzemeleri, poliüretan malzemelerinden farklı olarak zaman içinde buharlaşan çözücüler içermez. Bu nedenle dolgu yapılan alanlarda çözülme, çökme, genleşme gibi durumlar yaşanmaz.

Boyanabilir

Hibrit ürünler her türlü boya ile boyanabilir.

UV Işınlarına Dayanıklı

Güneş ışığına maruz kaldığında hızla parçalanan yapıştırıcıların aksine, hibrid polimerler ultraviyole radyasyonlara karşı dayanıklıdır.

Gözenekleri olmayan sürekli bir yapıya sahiptirler

Polimerizasyon işleminde karbon dioksit kabarcıklarının oluşması nedeniyle poliüretan dolgu macunları gözenekli yapıya sahiptirler. Gözenekli yapı katının olduğu bölümün dayanıklılığı daha düşüktür. Hibrit sızdırmazlık ürünlerinin içinde karbon dioksit oluşmaz ve bu nedenle içinde gözenekli yapı bulundurmaz. Bu sebeple hibrit sızdırmazlık ürünleri hem kuru hem de ıslak yüzeylerde yüksek seviye de yapışma özelliği sağlar.

Statik elektrik biriktirmez

Hibrit sızdırmazlık malzemeleri, silikonun aksine statik elektrik biriktirmez ve bu nedenle toz çekmez.

Hibrit ürünler nasıl kullanılır ve kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

Uygulanacak yer temiz, yağ ve tozdan arındırılmış olmalıdır. Uygulanacak alanın nemlendirilmesi önemli bir diğer noktadır. Bunun sebebi yapıştırılacak veya sızdırmazlık sağlanacak alanının dolgu malzemesi ile sağlıklı bir şekilde doldurulmasıdır.

Hibrit ürünlerin kullanım videosu için; https://www.youtube.com/watch?v=-6vU2gVshYc&list=PLp9bg5p3-R-qhJ-fyxQrjxP590NPI0CTp&index=9